Co v sobě skrývají tato tři písmenka? Je lepší investovat do konkértních akcií, nebo do indexů? Jaké různé ETF existují a jak je to s poplatky? Tahle a další témata rozebereme v následujícím článku, prvním z celé série věnované ETF.
Co znamená ETF?
ETF je zkratka anglických slov Exchange Traded Fund, v češtině tedy Burzovně Obchodované Fondy, nebo zkrátka Fondy Obchodované na Burze. Je to seskupení množství akcií, které většinou sledují nějaký index, nicméně mohou investovat do celého spektra sektorů a využívat různé strategie.
Jednotlivé akcie nebo ETF?
Vybírat na základě technické či fundamentální analýzy nejvhodnější akcie pro investování je velmi složité, a dovolil bych si říct, že mnohé analýzy často hraničí s hazardem, a proto se málokomu povede z dlouhodobého hlediska konzistentně překonávat průměrné výnosy trhů.
Na druhé straně, protože ETF v sobě mají obsažený celý koš akcií, snižují tím částečně možnosti výnosů, ale hlavně snižují touto diverzifikací riziko neúspěchu. Čím se tedy liší od takových podílových fondů? Tím, že ETF nejsou aktivně spravované, neplatíte poplatek žádným manažerům, a právě velice nízké poplatky jsou další výhoda ETF.
Scénář 1: Udělali jste průzkum, a rozhodli se, že koupíte akcie Applu, protože jste přesvědčeni, že půjdou nahoru. A ono se to opravdu stane, Apple vydal nový model iPhonu, který sklidil pozitivní ohlasy a AAPL akcie šly výrazně nahoru, vy jste vydělali +20%. Jste spokojeni. Kdybyste místo toho koupili například ETF kopírující index S&P 500, vydělali byste za stejný rok třeba jen +7%. Tentokrát jste rozhodli správně.
Scénář 2: Příští rok uděláte obdobnou analýzu, a opět vám vyjde, že cena akcií Applu poroste, takže si je necháte. Bohužel letošní model iPhonu byl propadák, a akciím se nedařilo. Jejich cena spadla o -20%. Kdybyste místo toho koupili už zmíněné ETF kopírující index S&P 500, vydělali byste za stejný rok zase jen +7%. Tentokrát jste bohužel rozhodli špatně.
Závěr: Většina lidí si analýzami a sázkami na konkrétní akcie, které někdy vyjdou, někdy ne, budou držet v průměru šulnul bilanci (v tom lepším případě). Investorům, kteří ale nepodlehli chamtivosti, a rozhodli se investováním do indexů brát zkrátka to, co jim trhy nabídli, se v dlouhodbém horizontu budou peníze pomalu, ale jistě zůročovat. (ne každý rok musí být stejný, ba ani kladný výnos)
Pokud zároveň chcete využít diverzifikaci, kterou ETF nabízí, ale jste přesvědčeni, že jeden daný sektor (například farmaceutický, automobilový, či energetický průmysl) má navrch před těmi ostatními, můžete vybrat takové ETF, které tvoří jen firmy z dané oblasti, místo kopírování celého indexu.
Jaké existují typy ETF?
- Indexové – takové ETF budou kopírovat nějaký ze slavných indexů jako například DJIA, S&P 500, NIKKEI 225 nebo DAX
- Sektorové – fungují na stejném principu jako indexové, ale sledují pouze určitý sektor trhu (například nemovitosti nebo biochemický průmysl)
- Komoditní – soustředí se na komodity jako zemědělské produkty, přírodní zdroje, nebo drahé kovy. Komoditu buďto drží, nebo jsou složené z futures či jiných kontraktů, kdy jejich koupí kupujete aktiva, která jsou krytá danou komoditou (například zlatem).
- Měnové – kopírují vývoj buďto jedné dané měny, nebo obsahují i celý koš měn
- Pákové – velice sofistikované ETF, už názvem se většinou dělí na býčí a medvědí (bullish a bearish) podle toho na jaký vývoj sází, a také ukazují kolikatinásobné páky používají. Takové etf využívají celého spektra finančních derivátů.
Doufám, že vám tento krátký článek posloužil jako jednoduchý úvod a zároveň nastínil kouzlo burzovně obchodovaných fondů. V dalším pokračování se ponoříme více do hloubky a rozebereme, které ETF jsou úspěšné, a které se naopak tolik nevyplatí.