Nejste jediní, kdo má z investování obavy a respekt. Co když to nevyjde? Co když o peníze přijdu? Kdyby to bylo tak jednoduché, tak přece investují všichni! Proč to tedy nedělají všichni? Protože o tom neví.

Finanční gramotnost

Ve škole se sice naučíte o Karlu IV., vyjmenovaná slova a jak funguje fotosyntéza, ale výuka o finanční gramotnosti a o možnostech jak nakládat s penězi v českém vzdělávacím systému schází.

Právě úroveň finanční gramotnosti do značné míry ovlivní, jak pohodlný život člověk bude žít. Lidi, kteří o nakládání s penězi neví téměř nic budou dost možná žít od výplaty k výplatě, bez možnosti a schopnosti cokoliv ušetřit – navíc v tom možná ani nevidí důvod. Právě protože nemají žádný finanční polštář, tak když vznikne nějaký nepředvídatelný problém, musí si na jeho vyřešení půjčit a mnohdy končí v dluhové spirále. Často se snaží udržovat vyšší životní standard, než jaký si můžou dovolit.

V další úrovni bude obsažena většina rozumných lidí. Nežijí už od výplaty k výplatě, ale na konci měsíce jsou vždy schopni něco ušetřit. Když chtějí vyrazit na dovolenou, nebo si pořídit nové auto, jsou na to postupně schopni naspořit, a dopřát si radosti s vědomím, že mají bokem na spořicím účtu odloženou určitou rezervu, kdyby někdy přišly neočekávané problémy. Úspory jim ale ujídá inflace a nemají žádný zdroj pasivního příjmu. Podobně jako první skupina si často o investorech myslí, že jsou to “podvodníci” a tak dále – je to proto, že sami přesně neví, co to obnáší.

Štěstí na možnost kvalitního finančního vzdělání měla nejmenší skupina lidí. Narozdíl od předchozí skupiny už kromě spoření dávájí prostor i investicím za účelem generování pasivního příjmu a ochránění svého majetku před vlivy inflace. Tohle je důvod, proč se v některých momentech říká, že “bohatí bohatnou.” Umí ve vhodných chvílích využít investičních příležitostí a dále rozevírají nůžky mezi sebou a investičními skeptiky.

Tip:   Co je inflace?

“Chudí umí utrácet, střední vrstva umí spořit, bohatí umí investovat.”

První skupině často není rady ani pomoci, dokud sama nechce. Lidem z druhé skupiny často ale stačí jen zodpovědět konkrétní otázky, aby překonali počáteční obavy a s přiměřenou částkou sami mohli vyzkoušet, co investování může nabídnout. Poté se můžou dostat do poslední skupiny investorů a peníze, které doposud měli na spořících účtech jim nyní budou skrze úroky generovat zisk.

Rizika

Je potřeba říct, že vždy existuje riziko, že investice z nějakého důvodu nevyjde. Když koupíte byt nebo dům, může přijít povodeň a vytopit ho. Když koupíte akcie, firma může zkrachovat, a stejně tak to může být s dluhopisy, dokonce i těmi emitovanými státem.

Jak je ale tohle riziko vysoké a dá se proti němu nějak chránit? Přestože při neuváženém obchodování, které má blíže ke spekulaci, nežli investici, je velice pravděpodobné, že peníze rychle ztratíte, tak při rozumné strategii s použitím potřebných pojistek, například ve formě diverzifikace, tohle riziko minimalizujete.

Rizika člověk podstupuje bez výjimky každý den. Pokaždé když přecházíte přes přechod, může vás srazit auto, při sprchování můžete uklouznout, na schodech můžete zakopnout a při bouřce do vás může uhodit blesk. Všem z těchto rizik a nástrah se dá ale bezpečným a rozvážným chováním předejít, a to stejné platí při investování.